יוון, אתונה – הקשר בין דת, שעונים וחיילים אבזונים

טיול ביוון ובאתונה, מגלה מהר מאד למטייל את העובדה שהחברה היוונית היא שמרנית ביסודה, סגורה, קנאית לתרבותה, שפתה, אפילו מאכליה…

כשניסיתי לתהות על מקורות השמרנות היוונית, גיליתי אותה מסתתרת בשני אלמנטים מרכזיים המתגלים לעיני המטייל באתונה – ריבוי הכנסיות, ותלבושתם המסורתית של חיילי המשמר בבית הפרלמנט המצביעים גם הם על חיבור אל העבר.

בפוסט הקצר הזה אני מתייחס אל השמרנות היוונית דרך העולם הכנסייתי אורטודוקסי והתנהלותם, תלבושתם ועברם של החיילים האבזונים.

 יוון וקשר השעונים

מה הקשר בין הכנסיה היוונית וחברת השעונים השוויצרית Doxa ?

הכנסיה היוונית אורטודוקסית היא בת 1600 שנה ושורשיה נעוצים בנצרות הביזנטית… וחברת השעונים השוויצרית  Doxa  נוסדה רק לפני 130 שנה – אז מה הקשר?

תרגום המילה אורתוס מיוונית  = ישר, מדוייק, נכון…

תרגום המילה דוקסה = הדרך הישרה, הדרך הנכונה, שבח, הלל…

חברת השעונים השוויצרית Doxa שאלה את רעיון הדיוק, הדרך הנכונה מיוונית כדי לתת לשעון את מה שצריך להיות בשעון – דיוק ודרך ישרה…

במאה שעברה השעונים היו מכניים (להבדיח מדיגיטלים) ושעוני Doxa   נחשבו לאיכותיים שבשעונים, עד כדי כך שהיה מקובל להשתמש בו כמטבע לשון – "אל תדאג, חיים יגיע בזמן… הוא כמו שעון דוקסה…"

 החיילים האבזונים

הומרוס, גדול משורריה של יוון, מחבר האודיסאה והאיליאדה מהלל כבר במאה השמינית לספירה את המלחמה… בעולם היווני המלחמה תפסה מקום מרכזי ולכן משחר תולדות יוון בונים את האתוס הלאומי סביב שדות הקרב וגיבורים עטורי תהילה.

החיילים האבזונים (Evzonoi) מהווים היום את היחידה הטכסית השומרת על קבר החייל האלמוני מול בניין הפרלמנט באתונה ואחראית גם על אבטחת בית הנשיא. בעברם הם היו יחידת עלית של לוחמת הרים בצבא היווני.

המילה evzōnos מופיע באיליאדה של הומרוס ומציינת לוחם רגלי.

החל מ 1868 החלו לקום בצבא היווני יחידות וגדודים של חיילים אבזונים שהשתתפו בכל מלחמות העצמאות של יוון בעיקר מול האעותמאנים, אך גם מול הצבא הגרמני במלחמת העולם השניה.

אחד הסיפורים הידועים הוא, סיפורו של החייל האבזוני שעמד על משמרתו באקרופוליס ונצטווה על ידי הגרמנים להסיר את דגל יוון ולהחליפו בדגל צלב הקרס. החייל סירב, עטף את גופו בדגל יוון וקף אל מותו מחומת האקרופוליס.

התלבושת שלהם היא תלבושת עממית של לוחמי הרים מצפון יוון ואיזור מקדוניה.

במהלך הטיול המודרך בעברית באתונה, נפגוש את החיילים האבזונים בחזית בית הפרלמנט וכמובן נבקר בכנסיות.

גם בטיול הטברנות בסופי שבוע תרבותיים, מוסיקליים וקולינארים נצפה בחיילים האבזונים ובטכס חילופי המשמרות.

 

 

נעים להכיר

היי!

שמי אמנון ואני טייל, מורה דרך ומחבר ספרי טיולים.
מעל חמש עשרה שנים אני חי בין ישראל ליוון ומתמחה בסצנה התרבותית, המוזיקלית והקולינרית באתונה, העיר שהפכה להיות ביתי השני.
מלבד ההתמחות שלי באתונה ובתרבות היוונית, אני מדריך טיולי נושא ייחודיים בארץ, מגיש פינות רדיו בגלי צה"ל ורדיו צפון וכותב טורים וכתבות במיטב המגזינים בנושא מסעות וטיולים.
אני מזמין אתכם לגלות את הקסם של אתונה דרך העיניים שלי…
כתבות שלי ניתן למצוא בעיתון הארץ, אתר וואלה, ynet ומסע אחר.

"ללכת איתו באש ובמים, אבל עדיף בבשר וביין…"
רפי אהרונוביץ 'גלובס'

אולי יעניין אותך גם

ואלה תולדות האנרכיזם באקסרחיה  – פרק שני

העקרונות הבסיסיים של האנרכיזם הם חירות, שוויון, סולידריות וניהול-עצמי, המשמעות ביוונית היא 'העדר ארכון' העדר מנהיג. במובן הרחב יותר מדובר

יוון ואתונה – קורונה ותוכנית היציאה מהמשבר…

אם הייתי צריך לנבא מי המדינה הבאה בתור ליפול תחת משבר הקורונה הייתי אומר ללא היסוס – יוון. אבל המציאות […]

אתונה – אמן הגרפיטי SONKE והנסיכה העצובה…

אתונה היא אבן הכעבה של ציורי הגרפיטי ביוון ובאירופה. אמנות הרחוב הפכה לתרבות ושפת המחאה, אך גם נתנה לאתונה מימד […]

שליחת הודעה
מעוניינים להזמין סיור באתונה? שלחו הודעה ואשמח לעזור
דילוג לתוכן