קפה בפסאג’ והגהינום במרתף – טיול לא קל אל העבר

סמטת Korai רוחשת בתי קפה ונהנתנים אתונאים לובשי עניבה עם עלמות מחודדות עקב…. סמטת Korai  מעלה לאוויר ריחות מאפה טריים ואת חיי האתונאים השבעים, אלה העובדים במשרדי הממשלה הסמוכים, בבניין הבנק הפדראלי, או במשרד חברת הביטוח Ethniki שאל מרתפיה החשוכים אתם עומדים לרדת, למקום שהיה בית הסוהר של הוורמכט הנאצי.

השנה היא 1941, הגרמנים תוקפים את יוון ומגיעים לשערי אתונה, העיר נכללה באיזור הכיבוש האיטלקי, אך ב 1943 השתלט הוורמכט על העיר.

זה היה המועד בו החל תהליך השמדת יהודי אתונה שלא עלה יפה בעיקר בגלל סיועם של מפקד המשטרה, אנגלוס אווסט (חסיד אומות עולם), הארכיבישוף דמשקינוס והרב ברזילי, שעשו הכל ובעיקר הנפקת תעודות מזוייפות ליהודי העיר והברחתם להרים.

אבל גם תושבי יוון המקומיים סבלו מנחת זרועו של הוורמכט הגרמני.

כאשר הגרמנים פינו את יוון באוקטובר 1944, המדינה היתה הרוסה. האוכלוסייה היוונית שילמה מחיר כבד מאוד. בחורף 1941/42 נספו עשרות אלפי אנשים ברעב ובתת-תזונה ובין 30.000 ל 50.000 איבדו את חייהם כפרטיזנים, (המספרים ללא קשר לשואת יהודי סלוניקי)

במהלך ימי הכיבוש האכזר בן שלש השנים, בחר הוורמכט הגרמני את בניין חברת הביטוח ‘אתניקי’ לשמש כבית סוהר ליוונים המורדים בנאצים, לאנשי תנועות ההתנגדות, ללוחמי “חזית השחרור הלאומית” ועוד…

מרתף חברת הביטוח שהפך לבית סוהר, משקף בין כתליו ועל כתליו באופן מצמרר את מה שהתרחש במקום  ולי כיהודי היתה תחושה קשה וכבדה מנשוא… היו אלו זיכרונות, היסטוריה משפחתית, שואה, עולם יהודי שנכחד…

על הקירות חרוטים שמות, תאריכים, טבלאות יאוש, שירים, כאב…. הרבה כאב….

זה המקום שבו אתה נוגע גם בסבלם של אחרים, אלה ששואת אירופה גרפה אותם איתה….

אתם מוזמנים לבקר. מוזיאון קוראי 4 – הכניסה חופשית. פתוח כל השבוע למעט ראשון ושני.

תלחצו כאן – ותקבלו קישור לאתר

מיקום: רחוב Korai 4 – גרם מדרגות יוריד אתכם מבית הקפה אל הגהינום…

במהלך החודשים הקרובים, אפתח בפני אוהבי אתונה, פנים חדשות של העיר, דווקא באזורים הרחוקים ממסלול התיירים השחוק, שכונות חדשות לטייל, אתרים לא מוכרים ונסתרים מהעין והרבה אהבה שיש לי אל העיר.

במהלך הטיול הקולינרי המסתיים בכיכר אומונחה, אני לוקח את המטיילים לאורך רחוב OMONOIA ושם לסיום נפגוש את הפן הלא מוכר של אתונה בדרכינו חזרה לכיכר סינטגמה.

בסופי השבוע של טיולי הטברנות, המוסיקה, התרבות והקולינריה נבקר במרתף של חברת הביטוח אתניקי..

 

על המדריך אמנון גופר

אמנון גופר, טייל, מורה דרך מוסמך, מומחה לטיולי תרבות, מוסיקה וקולינריה באתונה.

מחבר ספרי טיולים, מגיש תוכניות רדיו, כותב טורים וכתבות שפורסמו במיטב עיתוני וירחוני המסע ותרבות הטיול בארץ.

מתמחה בעשר השנים האחרונות בסצנה התרבותית, המוסיקאלית והקולינארית באתונה. מדריך ומלווה טיולי סוף שבוע חווייתיים בלב הבירה היוונית…

גופר, תושב כפר ורדים, בוגר החוג להיסטוריה באוניברסיטת ת”א, סיים 22 שנות שירות צבאי בדרגת סא”ל, ולאחר מכן יצא לשליחות בדרום אמריקה. לאחר שובו לישראל ניהל תחנת רדיו אזורית והחל להדריך בארץ וביוון בעקבות אהבתו לתרבות הטיול וסיפורי הפולקלור…

טיולים באתונה -
אמנון גופר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן