הסוד השמור – שכונת אנפיוטיקה – אי יווני באמצע העיר

למרגלות גבעת האקרופוליס, מסתתרת אחת מהשכונות הכי צבעוניות, ציוריות ויוצאות הדופן מכל שכונות אתונה – שכונת ‘אנפיוטיקה’ Anapiotika שלמרות מיקומה מתחת לאטרקציה התיירותית המרכזית של אתונה – האקרופוליס, מעט הם האנשים המכירים את סודותיה ואפילו בחלק ניכר מספרי ההדרכה והטיולים היא איננה מופיעה.

הכל התחיל באמצע המאה ה-19 כשמתכננים לבנות ארמון למלך אוטון ומביאים לאתונה קבוצה של בנאים ונגרים מומחים בבניה איכותית וייחודית מהאי אנאפי שבקבוצת האיים הקיקלדיים.

את היום היו ,מבלים” הבנאים בבניית הארמון ומוסדות שלטון מרכזיים ובלילות נשלחו “למצוא מקום לישון” למרגלות האקרופוליס וכאן העלילה מקבלת טוויסט מעניין… על פי החוק העותמאני מותר היה לזרים לבנות את ביתם רק משקיעה לזריחה, וכך במקום ללכת לישון, עסקו הבנאים בבניית שכונת המגורים שלהם שנבנתה כהעתק מושלם של של בתיהם באי אנפי ולכן פירוש השם ‘אנפיוטיקה’ הוא – ‘אנאפי הקטן’.

טיול באנאפיוטיקה, הוא טיול בנווה מדבר אורבאני, שונה, ציורי, רומנטי ואינטימי השומר עדיין על הקסם המיוחד שלו, על אוכלוסייתו הייחודית ועל סמטאותיו השובות את העין והנפש.

בשנת 1922 אחרי שהסתלקו הבנאים, הגיעו לשכונה במסגרת הסכם חילופי האוכלוסיות בין טורקיה ליוון פליטים מאסיה הקטנה אשר שינו במידת מה את אופיה של השכונה. בשנת 1950 בתי השכונה נרכשים על ידי הממשלה למעט כ 48 בתים שתושביהם נותרו בבתיהם.

מי גר היום בשכונה? עד שדנת 2008 השכונה היתה מלאה בצעירים וסטודנטים ששכרו חדרים ובתים בגלל האופי המיוחד של השכונה ומחירי השכירות הזולים יחסית, אך בשנת 2008 עם פרוץ המשבר הכלכלי העולמי עזבו הצעירים ועברו לשכונת אקסרחיה וכרגע חיים בשכונה בעיקר אנשים מבוגרים ובשנים האחרונות החלו להגיע גם אנשי בוהמה יווניים וזרים ומעל כולם אי אפשר שלא להזכיר את להקות ומסת החתולים האין סופית המאומצים על ידי תושבי השכונה.

הטיול בשכונה כמוהו כטיול באי יווני (לא כולל הים) הסמטאות הצרות, גגות הרעפים, הצבע הלבן של קירות הבתים, התריסים הצבעוניים והבוגונביליה הנאחזת על המרפסות… כולם הם תפאורה נפלאה ולכן אין פלא שהשכונה מושכת אליה צלמים רבים ובעיקר צלמי דוגמנות וצילומי חתונות.

בשכונה נמצאות שתי כנסיות ביזנטיות ייחודיות מהמאה ה 17 הפתוחות לקהל ואחת מהן היא העתק של הכנסיה מהאי אנפי, גן ציבורי חביב ותצפית מדהימה לעבר מרחבי בקעת אטיקה והר ליקביטוס.

בטיול לאוצרות התרבות באתונה נטייל בשכונה ונתארח בבתי התושבים.

איך מגיעים: מטפסים במדרגות מכיכר Choragic Monument of Lysicrates ופונים ימינה.

נגישות: אין

לקבלת ייעוץ מקצועי, תכנון ובניית מסלול אישי באתונה – כנסו כאן

טיולי טברנות יוצאים כל שנה בין אוקטובר לאפריל – לפרטים כנסו כאן

3 תגובות
 1. אביגייל

  שלום.
  רוצה לדעת על טיולים כולל מחירים ותאריכים.

 2. אמנון

  הי אביגייל.
  שלחי לי את המייל שלך ואעדכנך.
  שבוע טוב

 3. מירב רוטמן דבש

  אחהצ טובים
  אשמח לדעת מחירים להדרכה לזוג לסופש באתונה

עוד בבלוג טיולים באתונה...

על המדריך אמנון גופר

אמנון גופר, טייל, מורה דרך מוסמך, מומחה לטיולי תרבות, מוסיקה וקולינריה באתונה.

מחבר ספרי טיולים, מגיש תוכניות רדיו, כותב טורים וכתבות שפורסמו במיטב עיתוני וירחוני המסע ותרבות הטיול בארץ.

מתמחה בעשר השנים האחרונות בסצנה התרבותית, המוסיקאלית והקולינארית באתונה. מדריך ומלווה טיולי סוף שבוע חווייתיים בלב הבירה היוונית…

גופר, תושב כפר ורדים, בוגר החוג להיסטוריה באוניברסיטת ת”א, סיים 22 שנות שירות צבאי בדרגת סא”ל, ולאחר מכן יצא לשליחות בדרום אמריקה. לאחר שובו לישראל ניהל תחנת רדיו אזורית והחל להדריך בארץ וביוון בעקבות אהבתו לתרבות הטיול וסיפורי הפולקלור…

טיולים באתונה -
אמנון גופר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן