מוזיאון האקרופוליס – מסע הצדעה לעברה המפואר של אתונה

כדי לבנות מוזיאון, שיוכל לתאר את אחד מפלאי תבל של העולם הקדום (האקרופוליס) צריך שתי תכונות מפתח: עדכניות מחקרית בעולם התוכן, ושפה אדריכלית במבנה והצורה. שפה המתכתבת עם מושא המוזיאון, האקרופוליס, ומסוגלת לבטא את ההר מבלי להתחיל לטפס עליו. כזה הוא מוזיאון האקרופוליס המדורג בין עשרת המוזיאונים היפים בעולם על ידי גולשי התיירות ב ADVISOR  TRIP ומהווה את המוסד התרבותי החשוב ביותר שנבנה ביוון בשנים האחרונות.
המוזיאון נחנך ביוני 2009, אחרי ארבע פעמים שהמכרז האדריכלי לבנייתו כשל, בעיקר עקב הצורך לבנות את המבנה על אתר ארכיאולוגי המחייב שימור.
השאלה המרכזית היא – איך להנציח במאה ה 21 מבנה שתחילת בנייתו היתה במאה החמישית לפני הספירה ונחשב לפסגת האדריכלות היוונית? זהו אחד האתגרים שעמד בפני האדריכל השווייצרי ברנרד טשומי בסיועו של היווני מיכאל פוטיאדיס.
המתכננים קבעו ארבע הנחות יסוד: הראשונה, המוזיאון יבנה על כלונסאות וישמר את האתר הארכיאולוגי שמתחתיו ובנוסף רצפת זכוכית תאפשר מבט אל השרידים הביזנטיים . השניה, מתכתבים עם העבר – כמעט לאורך כל הביקור קיים קשר עין בין המבקר במוזיאון לבין גבעת האקרופוליס. השלישית, שימוש מקסימלי בתאורה טבעית הנכנסת מבעד לקירות הזכוכית. והאחרונה –  להביא את ההר למוזיאון מבלי לפגוע במונומנטים קיימים.
חמש קומות של שטחי תצוגה, מסחר ומנהל, עשויים בטון חשוף, שיש, זכוכית ומתכת מאפשרים לכם לראות את פלאי ההסטוריה, יכולותיו האדירים של האדם והמיתולוגיה היוונית המקבלת משמעות בפיסול, ציור ואדריכלות ייחודית.
בקומה העליונה תהלכו כבתוך מקדש הפרתנון (כך היא גם נקראת), מומלץ להציץ מדי פעם החוצה אל השכונות שמסביב ולא לוותר על הסרטון בן 15 הדקות שיסגור לכם מעגל ויביא לכם תובנות על מה שראיתם ותוכלו לראות אם תעלו על ההר.

שתי המלצות קטנות: לשתות כוס יין או קפה על מרפסת המזנון הפונה לאקרופוליס, לעצור לרגע באמצע גרם המדרגות היורד אל המוזיאון, להסתכל על קיר הזכוכית הענק ולראות דרכו את השתקפות האקרופוליס. הישן משתקף בחדש, ההווה מכיל את העבר.

עלות כניסה: בחורף  10 יורו ובקיץ החל מ 1 אפריל  – 15 יורו

קניית כרטיסים – כדי להמנע מעמידה בתור לקופות (מעבר לתו העניסה לאקרופוליס) מומלץ לרכוש כרטיסים מראש – דרך אתרים מורשים – ראו כאן

להצטרפות לטיול המודרך שלי בעברית באתונה ניתן להירשם כאן

לקבלת ייעוץ מקצועי, תכנון ובניית מסלול אישי באתונהכנסו כאן

טיולי טברנות יוצאים כל שנה בין אוקטובר ליוני – לפרטים – כנסו כאן

בטיולים המודרכים בעברית באתונה אנחנו נעסוק באתגר האדריכלי של אתונה בעת המודרנית.

בטיולי הטברנות נבקר במוזיאון האקרופוליס ונקבל הדרכה ממומחית בנושא

איך מגיעים: Dionysiou Areopagitou 15,

תגיות: מדריך באתונה, הדרכה בעברית באתונה, טיול באתונה, טיול מודרך באתונה

על המדריך אמנון גופר

אמנון גופר, טייל, מורה דרך מוסמך, מומחה לטיולי תרבות, מוסיקה וקולינריה באתונה.

מחבר ספרי טיולים, מגיש תוכניות רדיו, כותב טורים וכתבות שפורסמו במיטב עיתוני וירחוני המסע ותרבות הטיול בארץ.

מתמחה בעשר השנים האחרונות בסצנה התרבותית, המוסיקאלית והקולינארית באתונה. מדריך ומלווה טיולי סוף שבוע חווייתיים בלב הבירה היוונית…

גופר, תושב כפר ורדים, בוגר החוג להיסטוריה באוניברסיטת ת”א, סיים 22 שנות שירות צבאי בדרגת סא”ל, ולאחר מכן יצא לשליחות בדרום אמריקה. לאחר שובו לישראל ניהל תחנת רדיו אזורית והחל להדריך בארץ וביוון בעקבות אהבתו לתרבות הטיול וסיפורי הפולקלור…

טיולים באתונה -
אמנון גופר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן