ואלה תולדות האנרכיזם באקסרחיה  – פרק שני

 העקרונות הבסיסיים של האנרכיזם הם חירות, שוויון, סולידריות וניהול-עצמי, המשמעות ביוונית היא ‘העדר ארכון’ העדר מנהיג. במובן הרחב יותר מדובר בגישה המתנגדת לכל צורת שלטון ומוסדיות ורואה את הקשר בין בני האדם על בסיס קשרים חברתיים והתנדבותיים נטולי הירארכיה וסדר.

האנרכיזם המודרני פועל בשנים האחרונות נגד הגלובליזציה, נגד דיכוי עמים ותרבויות, מאבק למען בעלי חיים, מאבק למען האקולוגיה של כדור הארץ ועוד…

בשכונת אקסרכיה ניתן למצוא כמעט את כל הזרמים האפשריים באנרכיזם הגלובלי – אנטי קפיטליסטי, קומוניסטי, פמיניסטי, אקולוגי, אנרכיזם של סגנון חיים, אנטי דמוקרטים, אנטי גלובאליזציה, דת ודמוקרטיה. בדרך כלל האנרכיזם מגיע מהצד השמאלי של המפה הפוליטית אך קיימים כאן גם גופים ימניים שאחד מהם חזק באתונה והוא ‘האנרכיסטיים האנטי לאומייים מרכסיסטים’ הרוצים סדר עולמי חדש…

אקסרחיה היתה מאז ומתמיד מרכז החיים של אנשי אקדמיה ואנשי רוח באתונה והם קבעו את אופיה. כששני מוסדות הלימוד האקדמיים הגדולים נמצאים בשכונה, סטודנטים , אמנים, סופרים, משוררים ולצידם מהגרים שהגיעו החל משנות ה 90 כל אלה יחד עם מודעות פוליטית חזקה מאד, לוקאלית ואוניברסלית הופכים את אקסרחיה לבית גידול נוח ולהר געש של כמעט כל סוגי האנרכיזם הקיים בעת המודרנית.

החל ממרד ה 17 נובמבר 1973 כנגד שלטון הגנרלים שהחל בבניין הפוליטכניון בשכונה, שהביא לעולם גם את ארגון הטרור האנרכיסטי 17 נובמבר, עבור להתנגדות ולמהומות על רצח הנער אלכסנדר גריגופולוס בדצמבר 2008 בסמטאות השכונה, יחד עם שני אלמנטים שנוספו רק במאה ה 21 – מהגרים והמשבר הכלכלי הגדול, כל אלה הפכו את אקסרחיה לפסיפס הכי צבעוני של קבוצות חברתיות לוחמות כמיטב המסורת במדינה שבה נולדה הדמוקרטיה.

הסמל האוניברסלי של האנרכיסטים ביוון ובעולם כולו הוא האות האנגלית A ובכל מקום בשכונה וגם ברחבי אתונה תמצאו את האות A על קירות הבתים, מבני ציבור וכל דבר שמסמל שלטון וסדר פוליטי חברתי.

הקירות מדברים באקסרחיה, ציורי הגרפיטי ומודעות הרחוב ניבטים וניכרים בכל מקום ולכולם שפה משלהם, לכולם מקום משלהם, יחד איתם העיתונות הכתובה בעיקר הווירטואלית, (באתונה יש 4 עיתונים אנרכיסטים) ולכולם יש לפחות יום אחד בשנה שבו הם אומרים את דברם בהפגנות המוניות. באקסרכיה מספר בתי מקלט למהגרים, (היו עד ינואר 2021 שלשה סקווטים), הרבה בתי קפה עם זהות פוליטית חברתית אנרכיסטית – בר הקלצ’ניקוב, קפה VOX ועוד, חנויות לממכר תקליטי וויניל, ספרים, מסעדות ייחודיות עם רעיונות ומוצרים אקולוגיים, מפגשים חברתיים כמו קונצרטים, הרצאות ושיעורי שפות ללא תשלום והרבה תרבות אלטרנטיבית פיסית ורעיונית. כשהרחובות דמוסטוקליאוס, Themistocleous או  Notara בשעות הערב מהווים את המרכז למפגשים בבתי הקפה והברים שסביבם.

אקסרחיה היא סמל ההתנגדות העירונית, אפילו נסיון לבנות בה תחנת מטרו שתשפר את חיי ונגישות תושבי השכונה נתקל בהתנגדות עזה. באקסרחיה לא אוהבים ממסדיות, לא בנקים, לא דאר, לא נציגי רשות מקומית, לשכונה יש חיים חברתיים משלה ולמרבה הפלא החיים האקטיביים מתקיימים לצד אורח חיים שכונתי נורמלי, עם עזרה הדדית, פתיחות והרבה מודעות חברתית.

תהליך הגנ’טריפיקציה מורגש בשכונה, חדרי Airbnb רבים, כניסה של משפחות חדשות ממעמד סוציואקונומי גבוה יותר הרואות במקום את מרחב החיים המתאים להם וכמובן רכישת בתי דירות על ידי סוחרי נדל”ן רבים.  בשנים האחרונות מתחילה אט, אט להגיע לאקסרחיה תנועת תיירים, בדרך כלל בקבוצות קטנות או בודדים (לא אהוב כל כך על קבוצות חברתיות מסויימות בשכונה)

אין שוטרים באקסרחיה, אבל מדי פעם מתרחשים עימותים בין קבוצות אנרכיסטיות לשוטרים, בדרך כלל על רקע עסקי סמים, אך גם לעיתים במבצעים שהחלה הממשלה האחרונה לעשות ל”ניקוי” השכונה מזרים מהגרים וביטול ה’סקווטים’ (בתי ההגנה) ששמשו כמחנה פליטים בזעיר אנפין, עם מעורבות חברתית שכונתית מצד אחד ולעיתים גם התנגדות של גופים גזעניים שכונתיים מהצד השני.

לסיכום – אקסרחיה היא מעבדה חברתית ובמובן מסויים גם סוג של נווה מדבר שהשנים הבאות עוד יביאו אליו וממנו מים רבים.

טיול מודרך באקסרחיה בעברית ניתן להזמין דרך האתר (לקבוצות קטנות)

לקבלת ייעוץ מקצועי, תכנון ובניית מסלול אישי באתונה – כנסו כאן

טיולי טברנות יוצאים כל שנה בין אוקטובר לאפריל – לפרטים כנסו כאן

על המדריך אמנון גופר

אמנון גופר, טייל, מורה דרך מוסמך, מומחה לטיולי תרבות, מוסיקה וקולינריה באתונה.

מחבר ספרי טיולים, מגיש תוכניות רדיו, כותב טורים וכתבות שפורסמו במיטב עיתוני וירחוני המסע ותרבות הטיול בארץ.

מתמחה בעשר השנים האחרונות בסצנה התרבותית, המוסיקאלית והקולינארית באתונה. מדריך ומלווה טיולי סוף שבוע חווייתיים בלב הבירה היוונית…

גופר, תושב כפר ורדים, בוגר החוג להיסטוריה באוניברסיטת ת”א, סיים 22 שנות שירות צבאי בדרגת סא”ל, ולאחר מכן יצא לשליחות בדרום אמריקה. לאחר שובו לישראל ניהל תחנת רדיו אזורית והחל להדריך בארץ וביוון בעקבות אהבתו לתרבות הטיול וסיפורי הפולקלור…

טיולים באתונה -
אמנון גופר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן